Урок № 5. Ботанічні замальовки
Мета:
yy навчальна: ознайомити учнів з поняттями «замальовка», «натура»; навчити уважно
спостерігати за природою, малювати з натури об’єкти природи;
yy розвивальна: розвивати вміння насолоджуватися природою, аналізувати природні
форми; формувати естетичні почуття, смак; активізувати творчу ініціативу учнів;
yy виховна: виховувати любов до природи та творів образотворчого мистецтва.
Оснащення
yy Матеріали та інструменти: будь-які графічні матеріали (олівці, гелеві (кулькові)
ручки, фломастери та ін.), гумки, альбоми.
yy Зоровий ряд: різні рослини та їх графічні замальовки (можливе використання листочків
різних дерев), репродукції картин (К. Моне «Соняхи», Дж. Родефер де Кемп
«Троянди», І. Шишкін «На дачі»).
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. Актуалізація опорних знань
Пригадайте з програми початкових класів, що таке графіка.
Які твори ми називаємо графічними?
Які матеріали та інструменти використовує художник-графік?
3. Мо тивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
У ч и т е л ь (декламує вірш «Осінь» Катерини Перелісної)
Листячко дубове,
Листячко кленове
Жовкне і спадає
Тихо із гілок.
Вітер позіхає,
В купу їх згортає
Попід білу хату
Та на поріжок.
Айстри похилились,
Ніби потомились,—
Сонечка немає,
Спатоньки пора!
А красольки в’ялі
До землі припали,
Наче під листочком
Вітер догоря.
4. Викладення нового навчального матеріалу
У ч и т е л ь. Сьогодні ми поговоримо про матінку-природу. Ми рідко замислюємося
над багатством форм у навколишньому середовищі. А між тим, якщо
уважно придивитися, всі предмети мають певну форму — просту або складну.
Погляньте на різноманітність природних форм (демонстрування наочності).
Усі вони різняться, проте дуже цікаві. Зверніть увагу на дерева. Усі вони
мають стовбур певної форми й розміру; кору, що відрізняється за малюнком;
певне розташування гілок; певну форму листя.
Також рослини мають листя, схоже на мереживо (як полин чи амброзія),
маленькі чи великі квіти (як волошка, соняшник чи ромашка).
А чи помічали ви, що вигляд рослини залежить від положення споглядача?
Вигляд та розмір квітки змінюються, якщо подивитись на неї чи то згори, чи
то лежачи на землі, чи то з вікна другого поверху. Форма квітки (ромашки, со-
няшника, лілії) хоча й залишається незмінною, але змінюється її сприйняття
художником залежно від місця його розташування.
15
Уявіть себе справжніми художниками і придивіться до квітів, листя. Чи
змінюється їх форма, якщо роздивлятися її з різних боків? Які зміни ви по-
мічаєте?
Зауважте, як змальовує соняхи Клод Моне, як по-різному повернуті до гля-
дача їхні голівоньки.
А які чарівні букети троянд змалював Джосеф Родефер де Кемп!
Учитель демонструє згадані репродукції художніх творів.
Як ви вважаєте, чи цікаво було б дивитися на ці букети, якби всі троянди
були однаково повернені до глядача?
Чи трапляється таке в житті?
Чи хотілося б вам передати у рисунку красу гілочки або квіточки, що ви ба-
чите?
Тому сьогодні ми робитимемо ботанічні замальовки. Що ж таке замальовка?
Замальовка — малюнок з натури, виконаний переважно поза майстер-
нею з метою збагачення матеріалу для значнішої роботи або задля практичного
вправляння (може бути дуже деталізованою). (Запис до словничків.)
Часто художники, щоб закріпити навички у зображенні квітів (рослин), за-
мальовують ту саму квітку (рослину) у різних положеннях. У такий спосіб во-
ни працюють над натурою. Це ще одне нове для вас поняття, тому запишімо
його до словничків.
Натура (у практиці образотворчого мистецтва) — те, що є предметом зображення
для художника. (Запис до словничків.)
Старанне вивчення натури — одна з важливих умов переконливого, живого
втілення митцем будь-якого реалістичного задуму.
Як ви зрозуміли, ми замальовуватимемо об’єкти природи з натури.
Фізкультхвилинка
5. Інструктаж
Послідовність виконання роботи
yy Визначте місце майбутнього зображення на аркуші паперу.
yy Уважно роздивіться те, що маєте зобразити (визначте пропорції частин
та загальну форму квітки або листочка).
Легкими рухами олівця намітьте майбутнє зображення, постійно порівню-
ючи його з натурою.
Видаліть за допомогою гумки всі зайві лінії.
З’ясуйте найсвітліші та найтемніші місця натури та тонові переходи між ними.
Не захоплюйтеся зображенням деталей, дивіться на зображення взагалі,
постійно порівнюйте створюване зображення з натурою.
6. Самостійна практична робота учнів
Виконання ботанічних замальовок графічними матеріалами
7. Актуалізація набутих знань
Що таке замальовка?
Замальовки яких об’єктів ви сьогодні робили?
Які матеріали використовували під час роботи?
8. Підбиття підсумків уроку
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: розгляньте
у книгах, журналах, газетах, на листівках роботи художників-графіків;
принести кольоровий папір, гуашеві фарби, мило (або засіб для миття посу-
ду), пензлі.
3. Проголошення уроку завершеним. |
|