Урок № 13. З чого складається книга
Мета:
навчальна: ознайомити учнів зі складовими книги, історичними витоками створення
книг, головними засобами виразності в них, роботою художників-ілюстраторів;
розвивальна: розвивати вміння аналізувати складові книги, насолоджуватися
книжковими ілюстраціями, аналізувати їх; активізувати творчу ініціативу учнів; формувати естетичні почуття, смак, творчі здібності;
виховна: виховувати дбайливе ставлення до книги, повагу до праці художників-
ілюстраторів, охайність під час роботи.
Оснащення
Матеріали та інструменти: будь-які графічні матеріали (олівці, гелеві (кулькові)
ручки, фломастери та ін.), гумки, гуашеві або акварельні фарби, пензлі, аркуші паперу,
ємності для води, серветки для витирання рук і пензлів, клейонки.
Зоровий ряд: зразки книг із різним оформленням.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. Актуалізація опорних знань
Чи любите ви читати книжки? Які саме?
Чи доводилося вам бачити стародавні книжки? Де їх можна побачити?
Чи замислювалися ви над тим, з чого складається книга? Як вона народжується? Скільки людей докладають своїх зусиль, щоб книга потрапила
на стіл кожного з вас, щоб вона вам сподобалася?
3. Мо тивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
У ч и т е л ь. Українська книжкова графіка бере свій початок з глибини
століть. Поява рукописної книги в Київській Русі в XI—XII ст. дала плідний
ґрунт для розвитку книжкової графіки. Про особливості створення книги та її
складові ми поговоримо сьогодні на уроці.
4. Викладення нового навчального матеріалу
У ч и т е л ь. На світанку писемності людина використовувала для письма
те, що мала попідруч: камінь, дерево або глиняні плитки.
Книга (від церковнослов. лист, грамота) — видання, що складається
зі зшитого й обрізного з трьох боків книжкового блоку, який спеціально об-
робляють, із палітурною кришкою, у яку вставляється цей книжковий блок,
і форзаца, що скріплює блок із палітурною кришкою. (Запис до словничків.)
Учитель розповідає про історичні витоки створення книг, особливості та
етапи розвитку книгодрукування, головні засоби виразності книги, специфіку роботи художників-ілюстраторів над книгою.
Найважливішою подією в історії книги стало винайдення книгодрукування
в Європі у XV столітті, що стало можливим після винаходу Йоганном Ґутенберґом пристрою для виливання металевого шрифту в матрицях. Форма складається
з металевих літер, відбитки з яких отримували за допомогою ручного друкарсько-
го верстата (преса). З початком книгодрукування книги почали випускати, на
превеликий жаль, у спрощеному оформленні. Для обкладинки почали застосовувати картон, який обклеювали шкірою, а згодом — тканиною і папером; виникли
великі майстерні з виготовлення книг. З чого ж складається сучасна книга?
Кожна книга зібрана з трьох основних частин, що мають відповідне призначення.
Під час розповіді вчителя та переглядання наочності учні занотовують
визначення до словничків.
Книжковий блок складається з віддрукованих паперових аркушів, що
складені в зошити.
Обкладинка — важлива складова книги, що є покриттям книжкового бло-
ку, виготовлена з паперу, відмінного від того, на якому друкують сторінки
книги. Обкладинка має виконувати скріплювальну, захисну, художню, інфор-
маційну функції.
Палітурна кришка оберігає книгу від пошкоджень і є елементом худож-
нього оформлення. Захищає палітурку від пошкоджень і забруднень також суперобкладинка
(кришка з паперу чи прозорої плівки, що кріпиться на палі-
турній кришці завдяки клапанам).
Розглянемо решту частин книги докладніше.
Форзац (нім. Vorsatz) — однозгинний аркуш паперу, скріплений із першим
й останнім зошитами блоку та призначений для з’єднання блоку з палітуркою.
Фронтиспис (франц. frontispisi) — ілюстрація, розташована перед титуль-
ним аркушем книги на лівій сторінці.
Титульний аркуш, титул (лат. titulus — напис, заголовок) — одна з перших сторінок книги, що передує тексту твору.
Шмуцтитул (від нім. Schmutztitel, де Schmutz — брудний і Titel — заголовок) — окрема сторінка, де вміщено заголовок частини, розділу чи глави
книги, а інколи — окремих творів, що складають збірку.
Заставка — невелика орнаментальна або образотворча (інколи сюжетна)
композиція (завширшки як набірна смуга), що виділяє та прикрашає початок
певного розділу як рукописної, так і друкованої книги.
Буквиця — збільшена заголовна літера розділу тексту.
Ілюстрація — зображення, що супроводжує текст літературного твору
з метою полегшення для читача візуалізації змісту. До винаходу книгодруку-
вання рукописні книги художники ілюстрували вручну.
Кінцівка — графічна прикраса, завершальний компонент літературного
твору або його частини.
Ось ми й дізналися про складові наших улюблених книжок.
Фізкультхвилинка
5. Самостійна практична робота учнів
Варіант № 1. Створення книжки-розгортки на тему «Дванадцять місяців»
(колективна робота)
Варіант № 2. Створення книжки за відомим літературним твором,
ураховуючи всі її складові — обкладинку, форзац, фронтиспис, титул,
шмуцтитул, заставку, ілюстрації, кінцівку (робота в групах)
Примітка. Кожен учасник групи створює одну зі складових майбутньої книги.
Варіант № 3. Створення обкладинки до книжки
за улюбленим літературним твором (індивідуальна робота)
6. Актуалізація набутих знань
Для чого книжковий блок поміщають в обкладинку?
Що таке заставка? Яку інформацію вона має містити?
Що таке титул, або титульний аркуш?
7. Підбиття підсумків уроку
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: роздивитись
удома ілюстрації до улюблених книжок, звернути увагу на прізвища
художників-ілюстраторів; принести фломастери або гелеві (кулькові) руч-
ки, альбоми, гуашеві або акварельні фарби.
3. Проголошення уроку завершеним.
|